september 19, 2024
Lõõtsa 8, Tallinn, Eesti
Buller Uudised

Liikluskindlustuse maksimaalne hüvitis tõuseb 6,45 miljoni euroni

Liikluskindlustus ja siuturundus

Riigikogus kiitis kolmapäeval heaks liikluskindlustuse seaduse muudatused, mille kohaselt alates 15. juulist suureneb liiklusõnnetuse maksimaalne hüvitis 6,45 miljoni euroni. Tänavu 1. detsembrist laieneb liikluskindlustus registreerimata sõidukitele nagu elektritõukerattad ja maastikusõidukid.

Eesti Liikluskindlustusse Fondi (LKF) juhatuse esimehe Mart Jesse sõnul on liikluskindlustuse kahjusummad aasta-aastalt kasvanud. „Maksimaalse hüvitisega õnnetus tähendab sageli väga tõsiste inimkannatustega õnnetust, kus kannatanud saavad üliraskeid vigastusi ja jäävad püsivalt töövõimetuks. Sellega kaasneb kannatanu aastakümnete pikkune ravi ja saamata jäänud tulu hüvitamine, mis korvatakse liikluskindlustuse vahenditest. Elukalliduse kasvu tõttu oli õige otsus tõsta liikluskindlustuse maksimumhüvitist 5,6 miljonilt 6,45 miljoni euroni,“ ütles Jesse. „Positiivne on ka seaduseklausel, et kindlustussummasid hakatakse suurendama iga viie aasta tagant vastavalt tarbijahinna muutusele ja neid ei pea muutma enam igakordse Riigikogu otsusega,“ lisas Jesse.

Isikukahju ehk inimeste ravikuludega seotud kindlustussumma suureneb 6,45 miljoni euroni kindlustusjuhtumi kohta, varem oli see 5,6 miljonit eurot. Asjakahju ehk sõidukite ja muu varaga seotud kindlustussumma suureneb 1,3 miljoni euroni kindlustusjuhtumi kohta, mis oli varem 1,2 miljonit eurot.

Alates 1. detsembrist peab sõlmima kohustusliku liikluskindlustuse lepingu kõigi üksnes mootori jõul liikuvatele maismaasõidukitele, mille valmistajakiirus ületab 25 km/h või mille valmistajakiirus ületab 14 km/h ning mille mass on suurem kui 25 kg, sõltumata sellest, kas need on registreeritud või mitte.

„See põhimõte mõjutab enim kiiremaid ja raskemaid elektritõukerattaid ning maastikusõidukeid. Kuna need sõidukid ei ole liiklusregistris registreeritud, siis kahjuks pole võimalik teha liikluskindlustuse hinnapäringut liikluskindlustuse fondi veebikalkulaatoris, vaid tuleb otse kindlustusandjalt hinda küsida,“ ütles Jesse.

Jesse märkis, et lisaks kohustatakse seadusega LKF-i pidama oma kodulehel liikluskindlustuse hindade võrdluskalkulaatorit, mis tänaseni on olnud vabatahtlik. „Kuna kindlustusseltsidel on erinev hinnakujundus, siis ühe sõiduki liikluskindlustuse hind võib erineda isegi kordades. Seepärast on muudatus tarbija vaates väga mõistlik ja suunab tarbijaid veelgi enam enne lepingu sõlmimist hindu võrdlema ning tarka valikut tegema,“ selgitas Jesse.

Kohustusliku liikluskindlustuse hinnavõrdluse saab teha LKF-i veebilehel www.lkf.ee/kalkulaator, sisestades vaid sõiduki registrimärgi. Täpsem päring tuleb teha ainult juhul, kui sõiduk ei ole liiklusregistris, päringu tegija ei ole sõiduki omanik ega vastutav kasutaja, samuti kui sõidukit kasutatakse tavapärasest enam ja riskirohkemalt, näiteks taksona. Kalkulaator näitab üheksa liikluskindlustuse pakkuja hindu: Balcia, BTA, ERGO, Gjensidige, If, Inges, PZU, Salva ja Seesam. LHV ja Swedbanki hinnavõrdlust ei ole kalkulaatoris.

LKF on liikluskindlustuse registri pidaja, liikluskindlustuse garantiifond, Eesti rohelise kaardi büroo ja liikluskindlustuse lepinguta sõidukite sundkindlustaja. LKF hüvitab registreerimata, sundkindlustusega ja tuvastamata jäänud sõidukiga tekitatud kahju. Samuti korraldab LKF liikluskindlustuse vaidluste lahendamist liikluskindlustuse lepitusorgani kaudu. Lisainfot leiad LKF kodulehelt

Allikas: LKF via Buller Meedia | Pilt: Shutterstock